🌶️ Tulisuse tase: 9–10 🔥🔥🔥 – hindame tulisust 10-palli süsteemis, ja see on tipus! Ainult tõelistele tšilligurmaanidele! 😅🌟
Aastatel november 2013 kuni 2023 hoidis Carolina Reaper (punane) maailma kõige tulisema tšilli rekordit. Siin on sama tšilli pruun variant. Selle sordi aretas Ed Currie, tšillikasvataja ettevõttest PuckerButt Pepper Company, Lõuna-Carolinas (USA). Nimi viitab surma personifikatsioonile, Grim Reaperile, ning Carolina Reaper on tõepoolest surmavalt tuline. Isegi tšillisõpradele soovitatakse mitte süüa tervet kauna korraga (aretaja soovitab neid süüa ainult teise täiskasvanu juuresolekul). Inimesed, kes pole harjunud tuliseid tšillisid sööma, ei tohiks seda proovida.
Tšilli keskmine vürtsisus, mida testis Chile Pepper Institute, oli 1 569 300 Scoville’i kuumuseühikut, kuid üksikud viljad ulatusid hämmastava 2,2 miljoni SHU-ni.
Taimel on põõsasjas kasvukuju ja see kasvab kuni 90 cm kõrguseks. Viljad küpsevad rohelisest šokolaadipruuniks, arendades väga selget teravat otsa ja ebaühtlast pinda. Neil on aromaatne puuviljane-magus maitse šokolaadi-kirsi nootide ja tsitruselise varjundiga ning muidugi on need äärmiselt tulised. Nad on peaaegu liiga tulised, et neid eraldi süüa, kuid sobivad kuivatamiseks, marineerimiseks, külmutamiseks või tšillikastmete valmistamiseks.
Idanemistemperatuur on vahemikus 24°C kuni 30°C (idanemisperiood: 10–20 päeva); soovitatav on kasutada kasvuhoonet ja soojendusmatti. Taimed vajavad värsket, hästi väetatud, läbilaskvat mulda ega talu liigset niiskust. Need tuleks istutada päikeselisse, kaitstud kohta, kus päikesevalgust on vähemalt 6 tundi – eelistatavalt rohkem. Kuna taimel on eriti pikk küpsemisperiood, soovitatakse seda kasvatada potis, et taime saaks hõlpsasti siseruumidesse viia, kui päevane temperatuur langeb alla 12°C, võimaldades kõigil viljadel küpseda. Talveks säilitamiseks lõigake taim pärast saagikoristust 20 cm kõrguseks ja asetage see heledasse kohta, kus temperatuur on vähemalt 15°C.
Carolina Reaper on oma äärmise tulisuse tõttu sobimatu iseseisvaks söömiseks. Klassikalised säilitusmeetodid on kuivatamine, marineerimine või külmutamine. Lisaks saab oma tulisest saagist valmistada ka omatehtud tšillikastmeid.
Hoiatus tulisuse kohta!!!!!
Tšillipiparde käsitsemisel kandke alati kindaid. Hoidke lastele ja vürtsitalumatusega inimestele kättesaamatus kohas. 🌶️