Toote info

Harilik kalla

6,50 

  • Tarneaeg märts 2024
  • Pakendis 1 mugul
  • Kasvukõrgus: 60-80 cm
  • Õitsemise aeg: aprill-oktoober
  • Kasvukoht poolvarjuline

9 laos

Tootekood: 84748 Kategooria:

Share

Kirjeldus

Harilik kalla on väga tugev ja visa taim ning paljuneb lihtsalt risoomitükikestest. Ta on võimeline kasvama väga mitmesugusel pinnasel ja kasvukohal, taludes isegi mõningaid külmakraade. Lõuna-Aafrikas esineb teda nii põllul kui teede ääres – siit ka rahvapärane nimetus sealiilia. Mitmel pool maailmas on ta muutunud tüütuks umbrohuks.

Kõik taime osad on mürgised, sisaldades kaltsiumoksalaati. Nahaga kokku puutudes võib tekkida sügelus ja paistetus, sisse süües oksendamine ning kõhulahtisus.

Kalla sordiaretus on intensiivne ning aretatud on mitmeid uusi värve ja eri kõrglehekujuga sorte. Kalla on taas muutunud lemmikuks nii lõikelillena kui potitaimena. Teda ei seostata enam ainult matustega nagu kunagi varem. Kõige enam tuleb neid müügiks Californiast, Colombiast, Uus-Meremaalt ja Kenyast.

Kodus kasvatades tuleb arvestada, et taimed vajavad suhteliselt jahedat, kuid valget kasvukohta. Väga soojas venivad lehed välja ning õitsemine ei ole rikkalik. Kevadest sügiseni vajavad nad täielikku puhkust, mil ei tohi kasta (kogu maapealne osa kuivab) ja taimed võib üldse ära unustada.

Augustis-septembris võtke risoomid potist välja, puhastage lehejäänustest ja juurtest ning istutage uude värskesse mullasegusse. Tütartaimi eemaldades saab ka paljundada. Istutamisel jälgige, et risoomid asetseksid õiget pidi ning ei satuks liiga sügavale.

Kalladele sobib toitaineterikas ning hästi vett läbi laskev pinnas, ideaalne on kodus valmistatud segu aia- ja kompostmullast, millele on lisatud jämedat liiva või kruusa. Müüdavatest lillemuldadest tuleks samuti otsida rammusaimat.