fbpx

Toote info

Safrankrookus

6,30 

 • Ladinakeelne nimetus crocus sativus
 • Pakendis 10 sibulat 7/8
 • Kasvukõrgus: 10 cm
 • Õitsemise aeg: september
 • Istutusaeg august-september
 • Kasvukoht päike-poolvari
 • Toote tarneaeg september 2024

193 laos

Tootekood: SKU1507 Kategooriad: ,

Jaga sõbraga!

Kirjeldus

Safranikrookus (Crocus sativus) on õistaim, mille õitest saadakse hinnalist maitseainet – safranit. Safranit saadakse taime erkpunastest stigmadest Safran on kõrgelt hinnatud oma erilise maitse ja värvuse poolest ning on üks kallimaid maitseaineid maailmas.
Safrani kasvatamine Eestis

 

Kuigi Eesti kliima ei ole traditsiooniliselt sobilik safranikrookuse kasvatamiseks, on entusiastid leidnud viise, kuidas seda taime kasvatada ka siin. Oluline on tagada taimedele piisav kuivendus ja kaitse külmade talvede eest. Safranikrookuse kasvatamine Eestis võib olla väljakutsuv, kuid see on siiski võimalik, kui järgitakse teatud põhimõtteid ja nõuandeid. Siin on mõned detailsemad soovitused ja nipid safranikrookuse kasvatamiseks Eesti tingimustes:

Istutamine ja kasvutingimused

🌸 Istutusperiood: Parim aeg safranikrookuse mugulsibulate istutamiseks on suve lõpus või varasügisel, augusti lõpus või septembris.

🌸 Muld: Safranikrookus eelistab hästi kuivendatud ja toitaineterikast mulda. Liivane või savikas muld sobib hästi, kuid oluline on vältida vee stagnatsiooni, mis võib mugulsibulaid määndada.

🌸Valgus: Taim vajab palju päikesevalgust, seega istutage see päikesepaistelisse kohta.

🌸 Istutussügavus ja -vahe: Mugulsibulad tuleks istutada umbes 10–15 cm sügavusele ja jätta nende vahele 10–15 cm vahe, et tagada piisav kasvuruum.

Hooldus

 🌸Kastmine: Safranikrookus vajab mõõdukat kastmist. Kasta tuleks regulaarselt kasvuperioodi alguses, kuid vältida tuleks ülekastmist. Kui taim on puhkeperioodil (kevadel ja suvel), tuleks kastmist vähendada.

🌸 Multšimine: Talveperioodil võiks taimede ümber lisada multši või kuiva lehtede kihina, et kaitsta neid külma eest. Multši tuleks eemaldada varakevadel, et vältida mädanemist.

 🌸Väetamine: Kasvuperioodi alguses võib lisada orgaanilist väetist või komposti, et parandada mulla toiteväärtust.

Kaitse ja probleemid

🌸  Külmakaitse: Kuigi safranikrookus on üsna külmakindel, võivad väga külmad talved kahjustada mugulsibulaid. Külmaohu korral võib taimi katta multši, põhukatte või kattelooriga.

 🌸 Kahjurid ja haigused: Safranikrookust võivad rünnata mitmesugused kahjurid nagu närilised ja putukad, samuti seenhaigused. Kahjurite vältimiseks võib kasutada looduslikke repellente või kahjuritõrjevõrke. Seenhaiguste ennetamiseks tuleks tagada hea õhuringlus ja vältida liigniiskust.

Saagikoristus ja säilitamine

🌸 Õitsemine ja saak: Õied ilmuvad tavaliselt oktoobris. Stigmad tuleks koguda varahommikul, enne kui õied täielikult avanevad. Pärast kogumist kuivatatakse stigmad kiiresti ja hoolikalt.

 🌸 Säilitamine: Kuivatatud safranit tuleks hoida jahedas, pimedas ja kuivas kohas, õhukindlas anumas. Nii säilitab see oma kvaliteedi ja aroomi.

Eestis safranikrookuse kasvatamine on veel üsna uudne ja eksperimentaalne. Edu sõltub sageli mikrokliimast ja kohalikest tingimustest, nii et proovige alustada väiksema hulga mugulsibulatega ja kohandage hooldusmeetodeid vastavalt taimede reaktsioonile.

Safranikrookuse kasvatamine potis on suurepärane lahendus, eriti kui teil pole aeda või kui soovite paremini kontrollida kasvutingimusi. Allpool on samm-sammuline juhend, kuidas kasvatada safranikrookust potis:

Vajalike materjalide nimekiri

 • Kvaliteetsed safranikrookuse mugulsibulad
 • Potid (vähemalt 15-20 cm sügavusega)
 • Kvaliteetne potisegu, mis tagab hea drenaaži
 • Liiv või perliit (drenaaži parandamiseks)
 • Multš (valikuline)
 • Kastmiskann peeneotsalise tila või pihustiga

Istutamise juhised

🌸 Poti valimine: Valige piisava sügavusega potid (vähemalt 15-20 cm), et mugulsibulad saaksid kasvada. Potid peaksid olema põhjas drenaažiaukudega, et vältida vee stagnatsiooni.

 🌸 Potisegu ettevalmistamine: Kasutage kvaliteetset potisegu, mis on hästi kuivendatud. Parandage drenaaži, lisades segule liiva või perliiti (umbes 20-30% segu mahust).

🌸  Mugulsibulate istutamine: Istutage mugulsibulad 10-15 cm sügavusele ja hoidke nende vahele 5-10 cm vahe. Asetage sibulad potisegu sisse terav ots ülespoole.

🌸 Kastmine: Pärast istutamist kastke mulda õrnalt, et see oleks ühtlaselt niiske, kuid mitte vettinud. Edaspidi kastke mõõdukalt, hoidke muld kergelt niiske, eriti kasvuperioodi alguses. Puhkeperioodil (kevadel ja suvel) vähendage kastmist.

🌸 Kasvukoht: Asetage potid päikesepaistelisse kohta, kus taimed saavad vähemalt 6 tundi päikesevalgust päevas. Võimaluse korral valige lõunapoolne aknalaud või kasvuhoone.

Hooldus

🌸 Temperatuur: Safranikrookus talub lühiajalisi külmaperioode, kuid optimaalne kasvutemperatuur on 10-18°C. Kui kasvatate taimi siseruumides, hoidke neid jahedamas ruumis sügisel ja talvel.

🌸 Väetamine: Väetage taimi kasvuperioodi alguses kerge kaaliumi- ja fosforirikka väetisega. Vältige lämmastikurikka väetise kasutamist, kuna see võib soodustada lehtede kasvu õitsemise arvelt.

🌸 Multšimine: Kui kasvatate safranikrookust õues või rõdul, võib talvel kasutada multši, et kaitsta taimi külma eest. Multši tuleks kevadel eemaldada.

Saagikoristus ja säilitamine

🌸 Õitsemine ja stigmade kogumine: Õied ilmuvad tavaliselt oktoobris. Koguge stigmad varahommikul, enne kui õied täielikult avanevad. Kasutage kääre või pintsette, et stigmad hoolikalt eemaldada.

🌸  Kuivatamine: Kuivatage kogutud stigmad kiiresti, näiteks ahjus madalal temperatuuril (umbes 50°C) või kuivas ja hästi ventileeritud kohas.

🌸 Säilitamine: Hoidke kuivatatud safranit õhukindlas anumas, jahedas ja pimedas kohas.

Lisavihjed

🌸 Igal aastal pärast õitsemist ja puhkeperioodi algust võite kaaluda mugulsibulate ümberistutamist uude potisegusse, et tagada taimedele värsked toitained.
🌸 Kontrollige regulaarselt taimede tervist ja eemaldage haiged või kahjustatud osad. Vältige liigniiskust, et ennetada seenhaigusi.

Safranikrookuse kasvatamine potis võimaldab teil nautida selle imelise taime ilu ja kasu isegi piiratud ruumis. Kui järgite neid juhiseid ja annate taimedele vajaliku hoolduse, saate nautida oma kodus kasvatatud safranit.