Toote info

JEERIKU ROOS -50%

5,90 

Laost otsas

Tootekood: SKU1610

Jaga sõbraga!

Kirjeldus

Soodushind viimastele sibulatele!

Allahindlus kajastub arvel ning ei laiene postikulule.


Selaginella lepidophylla
Kõik kuivanud taimed ei olegi nii lootusetult kuivanud, et neist enam asja ei saa. Näiteks kuivanud jeeriku roos muutub vägagi elavaks, kui ta saab mõne aja vees olla.

Küsimus, kas sellest kuivanud pussakast asja saab, on kuivanud jeeriku roosi nähes täiesti õigustatud. Igatahes olin minagi aastaid tagasi üsna nõutu Lõuna-Euroopast toodud kingitust nähes. Selline pussakas, kuivanud kribu, vaata millisest otsast tahad, ei ühtegi elumärki. Kinki üle andes öeldi vaid, et küll ta roheliseks läheb, kui vett saab. 

Olin saanud kingituseks jeeriku roosi, täpsemalt jeeriku selaginelli (Selaginella lepidophylla). Tegemist on selaginelli liigirikkasse (u 700 liiki) perekonda kuuluva taimega. Jeeriku selaginell on sugulane meil toataimena tuntud selaginellidega (S. martensii, S. kraussiana). Erinevalt jeeriku selaginellist ei talu need toataimena tuntud selaginellid sugugi kuivalejätmist ja läbikuivamist. Jeeriku selaginell aga talub kuivalejätmist suurepäraselt. Oma looduslikus kasvukohas on see talle aga ellujäämiseks hädavajalik, et karmid tingimused põuasel ja vihmavaesel ajal üle elada. Et põuasel ajal oleks veekadu minimaalne, rullib taim oma rohelised lehed kokku ja sedasi meenutab ta suvalist kuivanud ja elutut tuusti. Kui kord algavad vihmad, rullib taim end aeglaselt lahti ja muutub taas nägusaks roheliseks taimekeseks.

Olenevalt sellest, kui pikalt on jeeriku selaginell eelnevalt kuivas olnud, võtab elluärkamine aega mõni tund kuni mitu päeva. Elluärkamiseks tuleb kuivanud pussakas asetada laiemale alusele või nõusse, kuhu eelnevalt valada leige vesi. Vette asetada taim juurekael allpool. Nii nagu taim imab endasse tasapisi vett, rullib ta end aegamisi lahti ning muutub roheliseks. Taim koos alusega tuleks asetada valgesse kohta. Vajadusel tuleks vett juurde lisada.
Kui taim on end kenasti laiali ajanud, võib ta istutada madalasse potti kergesse kuid viljakasse ja liivasegusesse mulda. Jälgida, et muld läbi ei vettiks vaid oleks parajalt niiske. Kasvuajal tuleb kasuks niiskem õhk.

Kuigi tegu on äärmiselt põneva taimega, pole temaga hakkamasaamine just kõige lihtsam. Minu paar tuttavat, kes oma taimed olid soetanud reisilt või ostnud siitsamast meie kaubandusest, kurtsid, et nende kuivad pusad ei läinudki roheliseks. Minul küll õnnestus taim nö elule äratada, mõne aja pidas isegi substraadis vastu, kuid siis läks mädanema (ilmselt liigniiskusest) ja hukkus sootuks.

Allikas : https://lood.delfi.ee/maakodu/aed/nimepoolest-jeeriku-roos-polegi-roos?id=63916411