KIRJU LIILIA (L.martagon)GAY LIGHTS
8,55 €
Laost otsas
8,55 €
Laost otsas
Hind kehtib ühele sibulale 12+
Sibulad on kasvanud oma koduaias, seega on paljundusmaterjali piiratud koguses. Kes ees see mees
Kirju liilia (Lilium martagon) kasvab olenevalt mulla toitainesisaldusest ja tüsedusest 50 – 180 cm kõrguseks. Enamasti ei vaja taimed tuge. Kirju liilia liik õitseb juunis-juulis, kuni 12 väikest, kuni 3 cm pikkust rippuvat nõrga ebameeldiva lõhnaga turbanõit on hõredas kobaras. Õite välimuse tõttu kutsutakse kirjut liiliat ka türgi liiliaks. Kirju liilia kitsad, varre keskosas 6-10-kaupa männases paiknevad lehed on kevadel väga dekoratiivsed.
Kirjul liilial on võrreldes teiste liiliatega palju teisendeid ja vorme. Aedades esineb enamasti lillakasroosade, tumepunaste täppidega põhivorm. Väga kaunid on kirju liilia puhasvalgete õitega teisend (L. m. var. album) ja roosatäpiliste valgete õitega teisend (L. m. var. albiflorum). Eriline on karvaste pungade ja vartega kirju liilia dalmaatsia teisend (L. m. var. cattaniae), millel on peaaegu mustad õied. Kirju liilia valge teisendi ristamisest Hansoni liilia (L. hansonii) on tänaseks saadud kõikvõimalikes toonides kauneid aretisi, mida nimetatakse Martagon-hübriidideks.
Ehkki kirju liilia talub ka päikest, eelistab ta varju või poolvarju ning aluselist, niiskemapoolset ja viljakat mulda. Kirju liilia kollased söödavad sibulad istutatakse sügisel vaid 12-15 cm sügavusele. Need võib paljudeks aastateks samale kasvukohale kasvama jätta. Kirjut liiliat on väga kerge paljundada sibulasoomustega. Seemnest külvatud taimed hakkavad õitsema 5-6 –aastaselt.
Kirju liilia metsistub kergesti, selle vältimiseks lõika õisikud kohe peale õitsemist maha, jättes alles varre koos männastena asetsevate lehtedega.
Oma õhulise välimuse tõttu sobib kirju liilia paljude taimedega kokku, püsikupeenral peenra tahaserva, varjuaeda, lilleniidule ja looduslähedase kujundusega aeda. Puhasvalgete õitega kirju liilia on kaunis kollaselehiste põõsaste taustal, varjus kasvades kirjulehiste hostade ja sõnajalgade vahel. Ilus kombinatsioon sünnib koos sinistes toonides kukekannuste (Delphinium ssp.), valge kipslille (Gypsophila paniculata) ja punase aed-monardaga (Monarda didyma). Soojades toonides kirjud liiliad koos musta upsujuure (Veratrum nigrum), korea kikkaputke (Angelica gigas) või õhulise vitshirsiga (Panicum virgatum) on väärt katsetamist.