Aed-gladiool BLACK JACK
2,00 €
Laost otsas
2,00 €
Laost otsas
Aafrika päritoluga võhumõõgaliste sugukonda kuuluvad mugulsibullilled.
Sibulate arv ja suurus 8 sibulat 10+
Kõrgus Kõrgus 100-120cm
Õitsemisperiood August-september. Õitsemise algust saab 1–2 nädala võrra kiirendada, kui teete peenrale kiletunneli. Temperatuuri reguleerige tunneli otsi avades-sulgedes.
Tingimused Gladioolid armastavad päikselist kasvukohta, kus muld on 30–40 sügavuselt haritud, viljakas ja kergelt happeline (pH 5,5–7). Paar nädalat enne mahapanekut kobestage muld ja segage sinna väetis (ruutmeetri kohta 50 g ammooniumsulfaati ja 15 g kaaliumsulfaati).Vahetult enne mahapanekut leotage sibulaid 12 tundi leiges kaaliumpermanganaadi lahuses, tütarsibulaid leotage 24–36 tundi. Kuival kevadel ja suvel kastke peenart kord nädalas. Pärast kastmist või vihma kobestage kindlasti mulda. Kergetel muldadel istutatakse suured, täiskasvanud mugulsibulad 10-12 cm sügavusele, rasketel savikamatel muldadel 2-3 cm kõrgemale. Väiksemad mugulsibulad istutatakse 5-8 cm sügavusele. Tillukesed mugulsibulakesed (mis moodustuvad sügisel vana ja uue mugulsibula vahele) istutatakse mitte sügavamale kui 3-5 cm, kusjuures välja istutatakse nad nädala võrra varem, kui täiskasvanud mugulsibulad. Mugulsibulad, mis on istutatud väga sügavale, annavad hilja õisi ja õitsevad kasinamalt. Jahedal ja vihmasel suvel ohustavad mugulsibulaid sügaval mullas ka bakter- ja seenhaigused. Gladioolipeenar on soovitav katta 2-3 cm paksuse turba või huumusrikka kompostimulla kihiga.Kuni õitsemiseni tuleb gladioole väetada ja selleks võib kasutada täisväetiste vesilahust. Sobib ka tahke väetis (20-30g/m2 kohta), mida puistatakse peenrasse taimede vahele. Pärast väetamist tuleb gladioole kasta.
Õie värv Õied suured, luksuslikud. Sügavpunased, otstesse tumenevad.
Külmakindlus Külmaõrn.Nende ületalve peenras hoidmisega ei maksa eksperimenteerida, see on neile kindel hukk. Ületalve tuleb gladioolide mugulsibulaid hoida sisetingimustes.
Peale peenrast ülesvõtmist, mida on soovitav teha kuiva ja päikselise ilmaga ning enne öökülmasid, lõigatakse maha pealsed, jättes alles väikese tüüka. Seejärel mugulsibulad kuivatatakse. Selleks on sobiv kasutada madalaid kaste (puidust või plastist), kuhu mugulsibulad laotakse õhukese kihina. Juba ülesvõtmise käigus jälgida, et sordid ei seguneks, vajadusel märgistada iga sort nimesildiga.