Uudised      Tellimine      Kontakt      Isikuandmete töötlemine Korv on tühi
  OSTUKORV
EST ENG RUS
 ePood
KATALOOG
NARTSISS
LAUK
SÜGISLILL
LIILIA
HÜATSINT
KROOKUS
LIILIATE LIIGID
SÜGISKROOKUSED
TULP
LUMIKELLUKE
PÜVILILL
SEGUD JA MIKSID
IIRIS
BOTAANILISED TULBID
ISTUTUSKORVID
VÄETIS
KINKEKAARDID
KEVADEL ÕITSEVAD SIBULLILLED ALATES 1 €
 


 

KIRJU LIILIA (l.martagon)SUNNY MORNING
[LIILIATE LIIGID]
KIRJU LIILIA (l.martagon)SUNNY MORNING6.30 EUR

Kahjuks on toode otsas
Pakis 2 sibulat
Sibula suurus 14+

Kirju liilia (Lilium martagon) kasvab olenevalt mulla toitainesisaldusest ja tüsedusest 50 – 180 cm kõrguseks. Enamasti ei vaja taimed tuge. Kirju liilia liik õitseb juunis-juulis, kuni 12 väikest, kuni 3 cm pikkust rippuvat nõrga ebameeldiva lõhnaga turbanõit on hõredas kobaras. Õite välimuse tõttu kutsutakse kirjut liiliat ka türgi liiliaks. Kirju liilia kitsad, varre keskosas 6-10-kaupa männases paiknevad lehed on kevadel väga dekoratiivsed.

Kirjul liilial on võrreldes teiste liiliatega palju teisendeid ja vorme. Aedades esineb enamasti lillakasroosade, tumepunaste täppidega põhivorm. Väga kaunid on kirju liilia puhasvalgete õitega teisend (L. m. var. album) ja roosatäpiliste valgete õitega teisend (L. m. var. albiflorum). Eriline on karvaste pungade ja vartega kirju liilia dalmaatsia teisend (L. m. var. cattaniae), millel on peaaegu mustad õied. Kirju liilia valge teisendi ristamisest Hansoni liilia (L. hansonii) on tänaseks saadud kõikvõimalikes toonides kauneid aretisi, mida nimetatakse Martagon-hübriidideks.

Ehkki kirju liilia talub ka päikest, eelistab ta varju või poolvarju ning aluselist, niiskemapoolset ja viljakat mulda. Kirju liilia kollased söödavad sibulad istutatakse sügisel vaid 12-15 cm sügavusele. Need võib paljudeks aastateks samale kasvukohale kasvama jätta. Kirjut liiliat on väga kerge paljundada sibulasoomustega. Seemnest külvatud taimed hakkavad õitsema 5-6 –aastaselt.

Kirju liilia metsistub kergesti, selle vältimiseks lõika õisikud kohe peale õitsemist maha, jättes alles varre koos männastena asetsevate lehtedega.

 


Oma õhulise välimuse tõttu sobib kirju liilia paljude taimedega kokku, püsikupeenral peenra tahaserva, varjuaeda, lilleniidule ja looduslähedase kujundusega aeda. Puhasvalgete õitega kirju liilia on kaunis kollaselehiste põõsaste taustal, varjus kasvades kirjulehiste hostade ja sõnajalgade vahel. Ilus kombinatsioon sünnib koos sinistes toonides kukekannuste (Delphinium ssp.), valge kipslille (Gypsophila paniculata) ja punase aed-monardaga (Monarda didyma). Soojades toonides kirjud liiliad koos musta upsujuure (Veratrum nigrum), korea kikkaputke (Angelica gigas) või õhulise vitshirsiga (Panicum virgatum) on väärt katsetamist.


aiandus.ee
de ree
vws
Smartpost